,

CESTOVATELSKÉ PŘEDNÁŠKY V PRACHATICÍCH A DALŠÍCH MĚSTECH

Pro nové nápady na dovolenou, ale i pro možnost cestovat alespoň virtuálně, připravujeme pro Vás každoročně cyklus zeměpisných přednášek.

V uplynulých dvanácti ročnících jste mohli na cestovatelských povídáních navštívit:
Srí Lanku, Austrálii, Island, Na kole okolo světa, Aljašku, Liparské ostrovy, Tunisko, Turecko, Mongolsko, Himálaje, Egypt, Jordánsko, Malajsii, Indonésii, Čínu, Afghánistán, Rumunsko, Slovinsko, Kolumbii, Venezuelu, USA, Tádžikistán, Řecko, Mexiko, Bhútán, Albánii, Jihoafrickou Republiku, Namíbii, Anglii, Francii, Španělsko, Bosnu a Hercegovinu, Chorvatsko, Černou Horu, Moldavsko, Nepál, Tibet, Indii, Myanmar, Pákistán, Galapágy, Norsko, Libanon, Sýrii, Chile, Argentinu, Itálii, Etiopii, Papuu Novou Guineu, Peru, Bolívii, Rusko, Maltu, Středoafrickou Republiku, Kubu, Venezuelu, Izrael, Palestinu, Guayanu, Brazílii, Argentinu, Chile, Kongo, Omán, Ukrajinu, Moldávii, Kosovo, Maroko, Gruzii, Kanadu, Madeiru, Koreu, Dakarskou ralye, Keňu, Tanzánii, Botswanu, Filipíny, Hawajské ostrovy, Srí Lanku, Severní pól a pár dalších krásných míst.

Také v letošním roce připravujeme ve spolupráci s KIS Prachatice další pokračování.
Témata upřesníme zhruba měsíc předem a navíc Vám nabídneme i spoustu dalších termínů v blízkém okolí.

Program v Divadle v Prachaticích na sezónu 2017 - 2018
Začátek bude vždy v 19:00 hod.

17. 10.   Jan Toman - ANTARKTIDA - plakát ZDE
14. 11.   Petr Bambousek - PANTANAL - RÁJ ZVÍŘAT plakát ZDE
12. 12.   Tomáš Kubeš - PAPUA - plakát ZDE
23. 1.     Miloslav Martan - Z ČÍNY DO TIBETU - plakát ZDE
27. 2.     Miloslav Martan - Z TIBETU PŘES NEPÁL DO INDIE plakát ZDE
27. 3.     Jana a Dan Urbanovi - DOKOLA KILEM! ASIJSKÁ ETAPA plakát ZDE
25. 4.     Pavel Richtr - IDITAROD TRAIL - NEJTĚŽŠÍ ZIMNÍ ZÁVOD - plakát ZDE

POZOR, dubnová přednáška je z programových důvodů přesunuta na strředu 25.4.

_______________________________________________________________________________________

Další přednášky v jiných městech - sezóna 2017 - 2018

15. 8.    JIHOZÁPAD USA - PRAHA, Centrum ČERNÝ MOST, kino CINESTAR, 18:00 hod.
15. 9.    ALJAŠKA A YUKON - PRAHA, Městská knihovna, Mariánské nám. 1, 19:00 hod.
3. 11.    SRÍ LANKA - LČOVICE, Škola - hospoda, 19:00 hod.
8. 11.    SEVEROZÁPAD USA - SOBĚSLAV, Blatské muzeum, Petra Voka 152, 17:00 hod. 
10. 11.  SRÍ LANKA - STACHY, Obecní úřad, 18:00 hod.
11. 11.  SRÍ LANKA
 - VACOVICE, Obecní hospoda, 19:30 hod.   

23. 11.  SEVEROZÁPAD USA - TÁBOR, Divadlo Oskara Nedbala, 19:00 hod.
28. 11.  SEVEROZÁPAD USA - PRAHA, Centrum ČERNÝ MOST, kino CINESTAR, 18:00 hod. 
30.11.   SRÍ LANKA - PÍSEK, Prácheňské muzem, 16:00 hod.
10. 1.    JIHOZÁPAD USA
 - SOBĚSLAV, Blatské muzeum, Petra Voka 152, 17:00 hod. 
11. 1.    JIHOZÁPAD USA - TÁBOR, Divadlo Oskara Nedbala, 19:00 hod.

16. 1.    KUBA - PERLA KARIBIKU - PLZEŇ, Měšťanská beseda, Kopeckého sady 13, 19:00 hod.
18. 1.    Z ČÍNY DO TIBETU - VODŇANY, Městská galerie, náměstí Svobody 18, 19:00 hod.
24. 1.    
SRÍ LANKA - LENORA, Sokolovna, 18:00 hod.
25. 1.    SEVEROZÁPAD USA - HORNÍ PLANÁ, Kavárna U tří koček, 19:00 hod. 
2. 2.      ZÁPADNÍ KANADA - LČOVICE, Škola - hospoda, 19:00 hod.
7. 2.      
SRÍ LANKA - KAŠPERSKÉ HORY, Informační středisko NP Šumava, 18:00 hod.
13. 2.    Z ČÍNY DO TIBETU - PAVLÍKOV U RAKOVNÍKA, Galerie Městyse Pavlíkov, 19:00 hod.
14. 2.    Z ČÍNY DO TIBETU - VOLYNĚ, Kino, 19:00 hod.
16. 2.    Z ČÍNY DO TIBETU - NEVŘEŇ, Centrum Caolinum, 19:00 hod.  
17. 2.    IZRAEL A PALESTINA
 - VACOVICE, Obecní hospoda, 19:30 hod.   
22. 2.    ALJAŠKA A YUKON - KLUKY U PÍSKU, Základní škola, 19:00 hod.
14. 3.    
Z TIBETU PŘES NEPÁL DO INDIE - VOLYNĚ, Kino, 19:00 hod.   
16. 3.    TIBET - NAHOŘANY, Hospoda U kapličky, 19:00 hod.   
17. 3.    
ZMIZELÁ ŠUMAVA - VACOVICE, Obecní hospoda, 19:30 hod.   
22. 3.    JIHOZÁPAD USA
 - HORNÍ PLANÁ, Kavárna U tří koček, 19:00 hod. 
23. 3.    Z ČÍNY DO TIBETU - PRAHA, Městská knihovna, Mariánské nám. 1, 19:00 hod.
5. 4.      
Z TIBETU PŘES NEPÁL DO INDIE - VODŇANY, Městská galerie, náměstí Svobody 18, 19:00 hod.
10. 4.    SRÍ LANKA
 - PLZEŇ, Měšťanská beseda, Kopeckého sady 13, 19:00 hod.
12. 4.    KUBA - PERLA KARIBIKU - KLUKY U PÍSKU, Základní škola, 19:00 hod.
3. 5.      ZÁPADNÍ KANADA - PÍSEK, Prácheňské muzem, 16:00 hod.
15. 5.    ZMIZELÁ ŠUMAVA - VACOV, Klubovna SK Vacov, 19:00 hod.  
17. 5.    MADEIRA - SMARAGDOVÝ OSTROV - BRLOH - Kino, 18:00 hod.
3. 6.      TIBET
 - ZE LHASY POD MOUNT EVEREST - STRUNKOVICE NAD BLANICÍ, Kino, 10:00 hod.    Máte zájem o přednášku u Vás?

Obracíme se na Vás s nabídkou cestovatelských povídání, které již desátým rokem s velkým úspěchem prezentujeme nejen v Prachaticích, ale i v mnoha místech celých Čech. Přednášky jsou připravené zhruba na 90 minut, veškerou promítací techniku máme vlastní a jedinými požadavky na promítání je tma, zásuvku 220 voltů a pár lidí, které podobné akce zajímají. Propagaci akce jsme schopni částečně pokrýt na našich www stránkách a v prodejních kancelářích. Prezentaci na místě konání, jako jsou plakátky, městské noviny, místní televize, kulturní programy atd. bychom rádi od Vás.

Nabízená témata:

Z ČÍNY DO TIBETU - NOVINKA 2018 

První díl velké cesty po Asii začíná v Pekingu a končí v tibetské Lhase. Neuvěřitelně pestrá cesta představí nejen čínské památky - Zakázané město, Velkou čínskou zeď, Terakotovou armádu a Lešanského Buddhu, ale i moderní Čínu v čele s Šanghají a rychlovlaky. Velkým zážitkem jsou i místní tržnice, nebo chovná stanice pandy velké. A na závěr cesty čeká Tibet a Lhasa. Dalajlámův Palác Potála, Barkhor se stovkami modlících Tibeťanů a nejposvátnější chrám v Tibetu Džókhang. Celková atmosféra města vyvolá neuvěřitelný obdiv a zároveň pokoru k magickému, tajemnému a neopakovatelnému Tibetu.  


 Z TIBETU PŘES NEPÁL DO INDIE - NOVINKA 2018 

Druhý díl cesty po Asii začíná v Tibetské Lhase a okolo Brahmaputry se zvedá do hor. Několik sedel s výškou přes 5.000 metrů, nádherné jezero Yamdrok, města Gyantse a Shigatse a vrchol cesty po Tibetu. Základní tábor pod Mount Everestem, odkud vycházejí expedice na nejvyšší horu světa. Dál čeká Nepálské Káthmándú s přeplněnými uličkami, krásnými památkami UNESCO a národní park Chitwan se slony a nosorožci. A na závěr cesty neopakovatelná Indie! Varanasi se spalovacími gháty a večerní slavností na řece Ganze, indické vlaky, nejkrásnější hrobka světa Taj Mahal a Dillí. Přeplněné ulice, krávy, rikši a společný oběd v Sikhském chrámu zanechají na Indii silné vzpomínky.  


TIBET - ZE LHASY POD MOUNT EVEREST - NOVINKA 2018

TIBET, už jen to slovo zní tajemně. Je z něj cítit dálka, dobrodružství, touha, exotika a spousta tajemství. Země na největší náhorní plošině světa se po staletí izolovala od okolního světa a zakazovala přístup cizincům. Co vlastně víme o Tibetu? Hlavním městem je Lhasa, které vévodí úchvatný palác Potala a klášter Džókhang. Někde za horskými sedly jsou další města Gyantse a Shigatse s nádhernými kláštery. Jižní hranici Tibetu tvoří hlavní hřeben Himálaje v čele s Mount Everestem. Známe ještě pár věcí z filmu Sedm let v Tibetu, ale to je málo. Tibet nabízí víc, než jen běžné turistické poznání země. Tibet Vám nabídne možnost poznat sám sebe. Přijměte pozvání na cestu, která vyvolá neuvěřitelný obdiv a zároveň pokoru k magickému, tajemnému a neopakovatelnému Tibetu.  
(Tato přednáška je pouze po Tibetu a je to výběr z předchozích dvou přednášek.) 


SRÍ LANKA - PERLA INDICKÉHO OCEÁNU 

Srí Lanka, neboli Cejlon je jeden z nejkrásnějších ostrovů světa. Historická královská města ukrytá hluboko v pralesích, buddhistické i hinduistické památky, jeskyní a skalní chrámy, koloniální města, národní parky s volně žijícími slony, krásné pláže a hlavně hory s úchvatnými čajovými plantážemi. Několik památek UNESCO, skvělé jídlo a hlavně úžasní lidé. Taková je Srí Lanka. Prostě ráj na zemi, který musíte vidět!


JIHOZÁPAD USA 

Na světě je mnoho krásných míst, ale příroda se nejvíce vydováděla právě na jihozápadě USA. Na relativně malém území najdete lesnaté oblasti s nejvyššími i nejmohutnějšími stromy světa. S nimi ostře kontrastují rozlehlé písečné i skalnaté pouště s hlubokými kaňony v čele se slavným Grand Canyonem. V blízkosti řeky Colorado ohromí jedinečné skalní útvary, pískovcové sloupy, stolové hory, světoznámé kamenné oblouky a nejnižší bod západní polokoule v Údolí smrti. Atmosféru "divokého západu" doplní tajemná města duchů a návštěvy indiánských rezervací v čele se slavným Monument Valley.


SEVEROZÁPAD USA 

Severozápadní část USA je rájem milovníků hor, lesů a sopek. Obrovskou sílu vody, ledu a ohně poznáte v deštných pralesech na pobřeží Tichého oceánu, v ledovcových oblastech Skalistých hor a ve vulkanickém Kaskádovém pohoří. Oblast se prezentuje vyhaslými i spícími sopkami a na mnoha místech se přímo na vlastní oči setkáváte s důsledky jejich činnosti. Mount Rainier s mnoha ledovci, sopka Saint Helens, která naposledy vybuchla před pár lety a největší sopečné jezero na světě Crater Lake. To vše doplní největší světový supervulkán, ve kterém se nalézá úchvatný národní park Yellowstone s největší koncentrací gejzírů na světě. Takový je americký severozápad. Chladný a žhavý zároveň.


MADEIRA - SMARAGDOVÝ OSTROV 
Rozkvetlé ostrovy věčného jara, smaragdová perla Atlantiku, to je Madeira, jeden z nejkrásnějších koutů světa. Na ostrově projedeme vysokými horami se starými pralesy, protkanými tisíci kilometry zavlažovacích kanálů – levadas. Podél nich vedou stezky nabízející neopakovatelné výhledy na bujnou vegetaci ostrova, skalní útesy a na vody Atlantiku. Nezaměnitelnou chuť ostrovu dává vynikající víno Madeira, místní speciality rybářů i exotické tropické ovoce. Navštívíme hlavní město Funchal s proslulou tržnicí a svezeme se v létě na proutěných saních. Zažijte s námi nádheru ostrova, kde jaro nikdy nekončí.


ALJAŠKA A YUKON
Aljaška a západní Kanada patří k nejkrásnějším místům světa. Nedotčené přírodní scenérie lemované nejvyššími severoamerickými vrcholky sem lákají romantiky i dobrodruhy. Navštívíte národní park Denali s nejvyšší horou severní Ameriky a mnohé další krásné parky a rezervace, nekonečné lesy plné divoké zvěře a stovky ledovců padajících do vod oceánu. Uvidíte hejna velryb, kosatek, mořských vyder, lachtanů, tuleně, orly bělohlavé, samotářské medvědy a tisíce lososů táhnoucích proti proudu řek. A také pozůstatky největší Zlaté horečky světa, Dawson City, Klondike, Bonanzu, Skagway a obávané průsmyky Chilkoot Pass a White Pass. Aljaška je divoká a krásná země!!!


ISTANBUL – BRÁNA DO ORIENTU
Istanbul je jediné město na světě, které se rozkládá na dvou kontinentech. Bosporský průliv plný obrovských i výletních lodí jej rozděluje mezi Evropu a Asii. Istanbul je město, kde se po dlouhá staletí vytvářely dějiny a množství památek hovoří za vše. Haghia Sophia, byla 1000 let největší křesťanskou stavbou světa. Nejznámější Modrá mešita a neméně krásná Suleymanova mešita jsou nádhernou ukázkou staveb Osmanské říše. Podzemní Yerebatanské cisterny uchvátí svým klidem. A návštěva Velkého bazaru, kde je 2200 obchodů pod jednou střechou naopak nenechá klidného nikoho. Istanbul je mostem mezi Evropu a Asii, ale také mostem mezi křesťanstvím a islámem. Město, které si každého podmaní svojí úžasnou atmosférou a město, které by jste měli vidět!


ZÁPADNÍ KANADA – OD OCEÁNU PO SKALISTÉ HORY
Západní část Kanady je jednou z nejpestřejších přírodních oblastí světa. Krásná města Victoria a Vancouver  dýchají velmi příjemnou a poklidnou atmosférou. Pobřežní hory u Tichého oceánu se vyznačují velkou divokostí i opuštěností a díky vlhkému počasí mají celou řadu deštných pralesů, jejichž stáří dosahuje až 1000 let. Skalisté hory zase nabízí úchvatné pohledy na největší hory Britské Kolumbie a Alberty. Stovky ledovců zajišťují obrovské množství vody pro horské řeky, vysoké vodopády a hluboká, tmavozelená jezera. Celá vysokohorská oblast je domovem mnoha druhů divokých zvířat. Nádherná země, která se mění doslova před očima a uchvátí opravdu každého.


 

KUBA - PERLA KARIBIKU
Kuba je největším a zároveň nejrozmanitějším ostrovem Karibiku. Je velkým živým muzeem celé její historie, která na Vás dýchne z každého kroku. Kuba je ostrov plný života, rytmického tance, podmanivé hudby, výborného rumu, voňavých doutníků, nádherných koloniálních památek, historických automobilů, královských palem, romantických pláží s azurovým mořem a hlavně milých lidí. Kuba je úžasná a hlavně nezapomenutelná. Je rájem na zemi, žijící svým zvláštním, ale krásným životem! Kuba je jen jedna a rozhodě stojí za vidění!


LIBANON, SÝRIE A JORDÁNSKO
Oblast Blízkého východu je jednou z nejdéle osídlených oblastí světa. Historická města Byblos a Baalbek se chlubí 5000 let starou historií. Antické město Palmýra s unikátní kolonádou a Diocletiánovými lázněmi a Umajjovská mešita v Damašku patří k největším perlám Sýrie. A na závěr uvidíte nejznámější místa Jordánska - Mrtvé moře a Nabatejské skalní město Petra.


MALTA A GOZO
Malta a Gozo jsou poměrně velmi malé ostrovy uprostřed Středozemního moře, ale svým postavením jistě velmi významné. V průběhu staletí byly ovládané Feničany, Kartágem, Římem, Byzantskou říší, Francouzi a Brity. Všichni zde zanechali zajímavé stavby, kterými jsou ostrovy doslova přeplněny. To vše doplňuje nádhera místní krajiny a úchvatná divokost pobřeží.


Přednášky v archivu - promítáme pouze na zvláštní přání, jako filmy pro pamětníky:

SRÍ LANKA – TROPICKÁ PERLA INDICKÉHO OCEÁNU cesta z roku 2004
Zaniklá i současná města nádherného budhistického ostrova, svatyně, kláštery, divoce žijící sloni, úchvatné tropické pláže a horské vnitrozemí pokryté světoznámými čajovými plantážemi. To vše uvidíte při putování Cejlonem, neboli Srí Lankou.


IZRAEL A PALESTINA - PUTOVÁNÍ SVATOU ZEMÍ
Izrael nabízí obrovskou řadu historických památek, jejichž stáří se počítá na tisíce let. Je spojený se vznikem tří náboženství a je Svatou zemí pro křesťany, židy i muslimy. Biblická místa, jakými jsou Nazaret, Betlém, Jericho a Galilejské jezero doplní návštěva Jeruzaléma. Muslimská Chrámová hora, židovská Zeď nářků, křesťanský Chrám Božího hrobu a křížová cesta patří k nejvyhledávanějším místům tohoto nádherného města. A na závěr středověká pevnost Masada a Mrtvé moře, které je nejníž


EGYPT A JORDÁNSKO - PŘES SINAJSKOU POUŠŤ Z AFRIKY DO ASIE

Putování z africké Hurghady přes Suezský průplav na Sinajský poloostrov, návštěva biblických míst pod Mojžíšovou horou, klášter svaté Kateřiny, Akabský záliv, izraelský Eilat a na závěr putování opravdová cestovatelská perla - nabatejské skalní město Petra v Jordánsku!


TURECKO - ANTICKÉ PAMÁTKY MALÉ ASIE
Mnohamiliónový Istanbul s Velkým bazarem, Modrou mešitou, chrámem Aya Sofia, Bosporským průplavem a vůní orientálního koření. Tam začíná i končí okruh po Malé Asii a západním Turecku. Poznáte památku UNESCO Pamukkale, antická města Efes, Miletus, Priene a věštírnu Didyma a jeden ze sedmi divů světa, Artemidin chrám.


TUNISKO - EXPEDICE NA SAHARU
Expedice českým autobusem až na písečné duny a zpět. Unikátní cesta do míst, kam ani cestovní kanceláře nejezdí. To byla expedice na Saharu za účelem odborného zkoumání místní flóry a fauny. Pouštní oblasti, kočovní berbeři, solná jezera ležící pod úrovní moře, palmové oázy a atmosféra místních tržnic určitě stojí za vidění.


VÝCHODNÍ STŘEDOMOŘÍ
Toulky starým tureckým městem Alanye, mešity, přístav, historická pevnost, bájná pláž královny Kleopatry. Pokračování cesty na legendární ostrov Kréta s památkami minojské kultury, středověkými městy a krásnými plážemi. A na závěr Théra - nejkrásnější ostrov Řecka - Santorini, úchvatná města postavená v kráteru vybuchlé sopky.


ALBÁNIE - ZAPOMENUTÝ KOUT EVROPY
Horské štíty a hluboká údolí Prokletých hor, kamenné vesnice, do kterých nevede ani asfaltová cesta, neuvěřitelně milí a příjemní lidé, úchvatné přírodní krásy, rozlehlé pláže a také desetitisíce bunkrů - to vše nabízí jedna z nejchudších a nejtajemnějších zemí Evropy.


PERLY JADRANU 
Putování, které začínající na poloostrově Istrie a končící na jihu u hranic s Albánií Vás provede Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou. Navštívíme nádherné přírodní scenérie Národních parků Paklenica, Krka, Lovčen a Durmitor. Cestu doplní také úchvatná historická města jako Poreč, Kotor, Mostar a Dubrovník, která jsou na seznamu památek UNESCO.


ZMIZELÁ ŠUMAVA
Šumava prošla za poslední století bouřlivým vývojem spojeným s mnoha událostmi. Stavby železnic, rychlý rozvoj turistiky, velké množství nových chat a hotelů až po odsun místních obyvatel a uzavření do hraničních a vojenských prostorů. Tento rychlý rozvoj a zánik mnoha míst zachycuje povídání o zmizelé Šumavě doplněné historickými pohlednicemi a fotografiemi z let 1890 - 1950.


Pokud Vás některé téma zaujalo a měli byste zájem přivézt jej pro Vaše obyvatele, kontaktujte nás na mail: martan@ca-ocean.cz, nebo na číslo 724 919 948. Ceny jednotlivých přednášek jsou rozumné a přizpůsobeny možnostem pořadatele.
Těším se na blízkou spolupráci.
Miloslav Martan - CK OCEAN